Beylikdüzü Otel

Oteller ve Ziyaretçi Çeşitleri

Oteller, ziyaretçileri olmadan düşünelemez. Hepimiz, özellikle de büyük şehirde yaşıyorsak, hayatımızda gerek iş gerek tatil için en az bir kez de olsa otelde konaklamak zorunda kalmış ya da konaklamayı tercih etmişizdir. İstanbul’da yaşayan kesim genelde şehrin kalabalık ve keşmekeşinden kurtulmak için mevsim yaz ise tatil bölgelerindeki, bahar ayları ise şehre yakın fakat daha sakin olan banliyölerdeki otellere kaçarlar. İstanbul oteller açısından oldukça zengin ve konsept açısından çok geniş bir yelpazeye ev sahipliği yapar. Çoğunlukla İstanbul’da yaşamayan; fakat buraya iş veya tatil amacıyla farklı şehirlerden ya da yurtdışından gelen ziyaretçiler olsa da, İstanbullular da acil işleri olduğunda trafik riskini göze almamak için yakınındaki bir otelde konaklamayı, bazen sadece hava değişikliği olsun diye çoğu zaman ise çeşitli toplantılar için günübirlik olarak otelleri tercih edebiliyor. Bu durum aslında birbirine bağlantılı bir döngü ortaya çıkarıyor : Otellerin konsept çeşitliliği arttıkça insanlar daha fazla ihtiyacını gidermek için otelleri tercih ediyor, insanların otelleri tercih etme nedeni arttıkça oteller de konsept çeşitliliğini arttırıyor. Peki en çok kimler otelleri ziyaret ediyor?

Otelleri En Çok Kimler Ziyaret Eder?

Otel ziyaretçilerini, otelleri ziyaret etme amaçlarına göre kategorilendirdiğimizde pek çoğumuz bu kategorilerden en az birine dahil olduğumuzu fark ederiz. Bu ziyaretçiler genelde;

  • Uzun süreli yaz / kış dönemi tatillerini değerlendirmek amacıyla otel tercih edenler
  • Şehirden kaçmak amacıyla otel tercih eden haftasonucular
  • Toplantı, seminer, eğitim, proje çalışması vs amacıyla ortak alan kullanımı için otel tercih eder günübirlikçiler
  • Acil işi olduğunda işe en yakın mesafede konaklamak isteyenler
  • Misafir ağırlayacak olan otel misafirleri
  • Bir şehirden başka şehre iş ya kişisel sebeplerle geldiği için otel tercih etmek durumunda kalanlar
  • Otelin konaklama dışındaki hizmetlerinden faydalanmak amacıyla tercih edenler
  • olarak başlıklar halinde gruplandırılabilirler.

Uzun süreli yaz / kış tatilcileri genellikle yılın yorgunluğunu atmak için bu dönemleri beklerler. Bu nedenle yemek, sosyal alanlara ulaşım gibi hiçbir ayrıntıyı düşünmek istemez her şey ellerinin altında olsun diye otelleri tercih ederler. Ama bazen yılda sadece on beş gün tatil yapmak yeterli olmaz. Ara dönemlerde bunaldığı ya da doğumgünü, şirket genelinde moral etkinliği gibi etkinlikleri gerçekleştirmek için haftasonu şehirden kaçanlar da benzer sebeplerle otelleri tercih edebiliyor. Günübirlikçiler genelde ofislerdeki toplantı odası sıkıntısından otelleri tercih ederler. Toplantılar ve seminerler için sessiz ve teknolojik imkanlara elverişli olması açısından oteller en ideal yerlerdir. Ayrıca şirket eğitimleri, normalde sabit bir adresleri olmayan çeşitli sosya grupların tek seferlik etkinlikleri, küçük ofis sakinlerinin büyük takımlarla gerçekleştirdiği bir arada çalışmayı gerektiren projeler için oteller, toplantı odalarını ya da restoranlarını bu tarz ziyaretçilerine açmaktadır. Aynı sebepler ya da tamamen bağımsız bir iş için, şehrin bir ucunda yaşayıp diğer ucunda tek günlük ya da uzun süreli işi olanlar, gerek kendi tercihi olarak gerekse o işe gönderen tarafın karşılaması ile işin yapılacağı lokasyona yakında bir otelde konaklamayı çözüm olarak kullanırlar. Böyle durumlarda Beylikdüzü otel tercih edilme oranı açısından oldukça revaçtadır. Beylikdüzü otel sayısını her geçen gün arttırdığı için iş dünyasınının da İstanbul’da o tarafa doğru yönlenmesini sağlıyor. Farklı şehir ya da ülkelerle bağlantıda olan kişiler de hem havaalanına ve fuar alanlarına yakınlığı hem ulaşım imkanları açısından, yine Beylikdüzü otel yoğunluğu da göz önüne alınarak, bu şehir ve ülkelerden gelecek olan misafirlerini en yakın lokasyona yerleştirmek için otelleri tercih ederler. Aynı durumdan karşı tarafı da, yani Beylikdüzü otel ziyaretçisi olacak tarafı da, başka şehre gittiği için otelde kalmak durumunda olan “misafir edilenler” olarak farklı bir grupta toplamak mümkündür. Oteller, akla ilk olarak konaklamayı getirseler de günümüzde çeşitlenen konseptlerinden dolayı farklı hizmetler de sunmaya başlamışlardır. Sadece şefini beğendiği için otel restoranında yemek yemeyi tercih edenlerin yanında, otellerin açık / kapalı havuzlarından, masaj / spa / hamam vb salonlarından, bazen otoparklarından bazen de bir kahve molası için kafelerinden yararlanmak için birkaç saatlik ziyaretçi tipleri de vardır. Özellikle iş yoğunluğundan tatil yapamayanlar için Beylikdüzü otel havuzları, resoranları ve sağlıklı yaşam salonları yine Beylikdüzü tarafında çalışan ya da konaklayan kişilerin nefes almak için tercih ettikleri bir kaçış noktası olduğunu söyleyebiliriz.