Tüyap Otel

Otel Sahipleri Yer Seçiminde Neye Dikkat Ederler?

Her geçen gün, hangi şehirde olursak olalım, otellere yeni biri daha ekleniyor. Kafamızı nereye çevirsek yeni bir otel görür olduk. Çoğumuz hergün geçtiği yolun kenarındaki yeni otelin yapım aşamasını bile hatırlamıyor, “Bu oteli buraya ne zaman diktiler?” diye kendi kendimize sorduğumuz oluyordur. Yapılacak bu kadar iş, çalışacak bu kadar insan varken en önemlisi şehir hayatına bu denli sıkışmışken otellere gerçekten büyük ihtiyaç var. Ziyaretçilere ya da çalışanlara sorulacak olursa otel sayıları ve çeşitlerinin artması gerektiği sonucunu almak şüphesizdir. Peki duruma otel sahipleri açısından bakacak olursak; otel sahipleri neye göre otelin açılacağı yere karar veriyor?

Oteller İçin Fizibilite Çalışmaları

Otel açma kararı verildikten sonra tahmin edileceği üzere uzun araştırmalar yapılır ve ortaya çıkacak olan nitelikli fizibilite raporlarına göre en uygun yer seçilir. Oteller öncelikle çok farklı konseptlere ve dolayısı ile bütçelere sahip olabilecekleri için bu yelpaze oldukça geniştir. Bu nedenle, yelpazeyi biraz daha daraltmak adına burada ele alacağımız otel tipleri şehir içi otelleridir. Şehir içi otellerinde yer seçimi diğerlerine daha göre kolay yapılır. Şehir içinde otellerde konaklayan ziyaretçi tipleri genelde iş dolayısı ile otel konaklamasını tercih edenler olduğu için; şehir içi oteller de firma ofislerinin yoğun olduğu yerlere yönelirler. Dolayısı ile otellerin şehir içinde kendilerine lokasyon belirlerken dikkate aldıkları ilk etken çevredeki işletme potansiyeli olmaktadır.

Firma çalışanları, gerek sık sık gerçekleştirmek durumunda kaldıkları büyük ya da küçük çaplı toplantılar, gerek katılmaları gereken ya da düzenledikleri eğitimler, seminerler vs gerekse iş bğlantılı sosyal etkinlikler (iş yemekleri, şirket yıldönümü kutlamaları, yılbaşı gibi özel gün kutlamaları, haftalık happy hourlar...) için sıklıkla en yakındaki otellerden birini kullanmayı tercih etmelerinden dolayı, çevredeki işletme sayısı otellerin yer seçimi aşamasında büyük rol oynamaktadır.

Ulaşım Avantajı Büyük Rol Oynuyor

Oteller turistik, kültürel ya da iş amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Şehir içinden, farklı şehirlerden ya da farklı ülkelerden çok sayıda ve sıklıkta ziyaretçi ağırlama potansiyeli yüksek olan bu işletmelerin kuruluş yeri seçiminde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli faktör ise ulaşıma olan elverişliliğidir. Kendine ait havaalanı olan şehirler söz konusu olduğunda bir otel için havaalanı yakınında kurulacak olmak en verimli sonuçları doğurur elbette. Fakat gerek maliyet gerekse coğrafi kapasite olarak havaalanı yanında olmak hayata geçirilmesi oldukça zor bir koşul olsa da havalaalından otelin kurulacağı bölgeye ve aynı şekilde otelin kurulacağı bölgeden gerek kişisel araçla gerekse toplu taşıma ile ulaşmanın kolay olmasında büyük fayda vardır. Turistler genellikle gidecekleri ülkelerde konaklama planı yaparken havaalanına en yakın otelleri internetten araştırıp seçerler. Fakat şehir dışından gelecek olanlar için de otobüs terminalleri, deniz ulaşımını kullananlar için limanlar ve deniz ulaşımı terminallerine olan yakınlıklar otel kuruluş yeri seçiminde göz önünde bulundurulması gereken unsurlardandır.

Fuar Alanına Yakınlık Önemli

Oteller için kuruluş yeri seçiminde, otelin kurulacağı yerin etrafındaki sosyal alanlar da oldukça etkili olmaktadır. Otelin yürüyüş mesafesinde ya da araç ve toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilecek mesafede, alışveriş merkezleri, parklar, sineme ve tiyatrolar ya da Tüyap gibi fuar merkezlerinin olması otelin tercih edilebilirliğini arttırır. Otel ziyaretçileri, özellikle turistik amaçla gelen ziyaretçiler, otelden çıktıkları anda etrafta gidip görebilecekleri, vakitlerini kaliteli geçirebilecekleri, bir şey satın alma ihtiyaçları olduğunda kolayca bu ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir yer olmasına çok dikkat ederler. Beylikdüzü otelleri bu konuda büyük avantaja sahiptir. Türkiye’nin en büyük ve en popüler fuar merkezlerinden biri olan Tüyap Fuar Merkezi’nin bu bölgede yer almasından dolayı Tüyap otelleri yıl içinde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Tüyap otelleri gibi çeşitli fuar merkezlerine olan yakınlık otel yeri seçiminde dikkate alındığında ve fuar merkezine mümkün olduğu kadar yakında kurulduğunda, burada kurulacak olan otelin ağırlayacağı ziyaretçi çeşitliliği açısından da yelpaze oldukça genişler. Yıl içinde yüzlerce farklı alanda fuar düzenleyen Tüyap, hem şehir dışından hem de yurtdışından bu fuarları görmeye gelen binlerce ziyaretçiyi de ağırlar. Çoğu zaman günübirlik ziyaretler ile son bulan fuar etkinlikleri, fuat ziyaretçilerinin en az iki gün sürecek seyahatlerinin sadece bir kısmını kapsıyor. Bu noktada devreye giren Tüyap otelleri fuar ziyaretçileri için vazgeçilmez seçeneklerden biri oluyor.