Esenyurt Otel

Oteller, gerek işletme yapısı olarak gerekse hitap ettiği hedef kitle açısından oldukça geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. İster büyük oteller zinciri olsun isterse de butik otel olsun, otellerin belli standartları bulunmaktadır. Size “Oteller sizin için ne ifade eder?” , “Bir otel sizce nasıl olmalıdır?” gibi sorular yöneltildiğinde vereceğiniz tüm cevaplar aslında otellerin standartlarını ifade eder. Günümüzde oteller daha fazla misafir ağırlayabilmek, adını daha geniş kitlelere duyurmak ve algılarda iyi bir itibar edinmek için bünyelerinde çok sayıda, sıradışı ve ilgi çekici uygulamalara yer verebiliyorlar. Fakat temelinde oteller aslında aynıdır ve ziyaretçileri genelde aynı sebeplerden dolayı otellerde konaklıyor ya da zaman geçiriyorlar.

Otellerin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Nereye giderseniz gidin, hangi otelde konaklarsanız konaklayın, bazı görecekleriniz ya da ziyaretiniz boyunca alacağız hizmetlerde değişmeyecek bazı temel unsurlar vardır. Bunların başında, sizin o oteli tercih etme nedeniniz olacak, sizi o oteli seçmeye cezbedek etkiler yaratmak için her otel tarafından gerçekleştirilecek konsept yaratma ve geliştirme gelir. Daha sonra bunu, ziyaretiniz boyunca otel hizmetlerinden memnun kalmanız, belki ziyaret sürenizi uzatmanız ve daha sonra tekrar o oteli tercih etmenize bir neden verecek olan personel eğitimi, yani insan kaynaklarının yürüttüğü çalışmalardır. Bu amaçların aynılarına hitap eden bir başka unsur olarak da otelin pazarlama, ürün geliştirme ve halkla ilişkiler ekibinin yeteneği de dahil edilebilir. Son olarak tüm bunlara otelin genel denetimi eklendiğinde bir otelde olması gereken temel unsurlar tamamlanmış olur.

Konsept Yaratma ve Geliştirme

Otellerin üzerinde en fazla durduğu konulardan biri olan konseptin, otelin ziyaretçi kitlesini oluşturduğunu söylemek mümkün. Her tarzda kişiyi misafir etmek kolay bir iş değildir; bu nedenle oteller ciddi bir fizibilite çalışması gerçekleştirirler. Esenyurt otelleri, farklı konseptler deneyerek farklı kesimlerden ziyaretçileri ağırlayabilme konusunda oldukça başarılı otellerdir. Esenyurt, gerek havaalanına olan ulaşım imkanları gerekse fuarlara olan yakınlığı ile hem şehir içinde hem de şehirdışından gelen ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen otelleri barındırır.

İnsan Kaynakları Çalışmaları

İster günübirlik hizmetlerden faydalansın ister günlerini geçirsin otel, her müşterisine eşit değer vermelidir. Oteller, bu değeri de hizmetlerine personeli aracılığı ile iletir. Esenyurt otel personeli eğitim ve hizmet kalitesine büyük önem verir. Bu da Esenyurt otellerinde bir kez kalanın tekrar burayı tercih etmesindeki en büyük nedenlerden biridir. Personel seçimini iyi yaparak ve personelin oteli benimsemesini sağlayarak hizmet kalitesini arttırmak bu işin olmazsa olmaz kuralıdır.

Pazarlama ve Halkla İlişkiler Ekibinin Yeteneği

Bir otelin birbirinden ayrı düşünelemez bu iki kalemi, otellerin bel kemiğidir denebilir. Otel seçiminde büyük rol oynayan fiyatlar için ideal strateji belirlemek, otelin yeni ziyaretçiler tarafından keşfedilmesini ve mevcut müşterilerin akıllarında kalması açısından yaratıcı reklam çalışmaları, çeşitli hediyeler, kampanyalar vs ile sadakat çalışmaları, yeni teknolojiye uyum sağlamak ve sosyal sorumluluk projeleri gibi çalışmaları yürütmek yetenekli bir pazarlama ve halkla ilişkiler ekibine emanet edilmelidir. Esenyurt otelleri, yıl boyu keyifli pazarlama çalışmalarına ek olarak otellerinde kullanılan havlu, çarşaf, şampuan, sabun vs’ nin yanında otel restoranlarında sunulan yiyecek ve içecek kalitesinden de ödün vermez.

Denetleme ve Raporlama

Denetim, değil oteller, hiçbir işletmeden ayrı tutulamaz, yok sayılamaz. Denetimi yapılmayan bir iş tamamen boşuna harcanmış bir zamandan ibarettir. Her işletmede olduğu gibi otellerde de sunulan hizmetlerin ve gerçekleştirilen satışların denetimi yapılır. Esenyurt otelleri, ziyaretçilerine sunulacak hizmetin ve hayata geçirilecek stratejilerin düzenli programını yapar.Belli aralıklarla bu hizmetlerin denetimini yapan Esenyurt otel yönetimleri, tespit edilen hatalı ya da eksik tarafların giderilmesine odaklanır. Böylece sürekli iyileştirme yapılarak hizmet kalitesinde artış sağlanır. Ayrıca, otel misafirleri en çok neyi sevmiş, hangi hizmetten yararlanmış, ne kadar süre yararlanmış, sevdiği hizmetlerden memnuniyet ya da sevmediği hizmetlerden şikayeti geir dönüşü sağlanmış mı, müşteri ilk kez mi o otelde konaklamış ya da hizmetlerinden günübirlik yararlanmış yoksa daha önce kalıp tekrar o oteli mi tercih etmiş, öyleyse o oteli tekrar tercih etme sebebi neymiş... gibi pek çok soru cevaplanarak otelin öz denetim yapması sağlanabilir. Sevilen hizmetlere ağırlık vermek ve sevilmeyen hizmetleri zorunlu olmadıkça kaldırmak, otelin tercih edilirliğini arttırır, tavisye edilerek daha fazla kişi tarafından keşfedilmesi sağlar.